Pierwszy wieczór był okazją do rozmów, podsumowań tego, co zdarzyło się od ostatniego spotkania, zacieśnienia relacji partnerskich. Były też niespodzianki. Organizatorzy spotkania zaprosili Jerzego Dudka, który opowiadał o swojej zawodowej ścieżce, sukcesach i trudnościach. W końcu sport i biznes mają wspólne wartości, jak fair play, wzajemne zrozumienie i zaufanie, praca zespołowa, konsekwentny rozwój.
Po wykładzie i dyskusji przyszedł czas na wieczorny spacer po przepięknym Krakowie, głównie po Kazimierzu. Pięknem zachwycali się nie tylko zagraniczni goście. Jakoś tak jest, że będąc w Krakowie za każdym razem czujemy wspaniałą atmosferę miasta, jego majestat i znaczenie historyczne.
Drugi dzień rozpoczęła gra uliczna „Powrót do przeszłości”. Scenariusz gry polegał na tym, że uczestnicy podzieleni na grupy z przewodnikami mieli do wykonania kilka zadań polegających głównie na dotarciu do historycznych miejsc w Nowe Hucie.
Skąd taki wybór jednego z elementów programu spotkania?
„Nowa Huta jest specyficznym miastem, szczególnie dla zagranicznych partnerów. Chcieliśmy, aby mogli wczuć się w Polskę minionej epoki, zrozumieć jak wyglądała nasza gospodarka i życie polskiej rodziny w tamtych latach. Liczymy, że to doświadczenie jeszcze bardziej uświadomi partnerom, a nam przypomni, jak wiele zrobiliśmy w ostatnich latach, by dziś zajmować ważne miejsce w Europie i jej gospodarce” – podsumowuje Maciej Budner, kierownik Biura Marketingu Strategicznego.
Temat już bardziej merytorycznie kontynuowany był podczas popołudniowego sympozjum. W pierwszym wykładzie pt. „Konkurencyjność polskiej i europejskiej gospodarki w dobie globalnych przemian”, prowadzący – profesor Jerzy Hausner odnosił się do dzisiejszej pozycji naszej gospodarki w kontekście sytuacji w Europie i na świecie. Wskazywał na fakt, że kryzys wciąż jeszcze wpływa na rynek, że należy na bieżąco analizować zmiany i dopasowywać się do nich w odpowiednim czasie. Warto obserwować liderów, np. gospodarkę Niemiec, ale nie ma idealnego szablonu na sukces. Niemniej jednak budowanie konkurencyjności jest podstawą myślenia o rozwoju branż, polepszania krajowych wskaźników i wzmacniania polskiej gospodarki. To zadanie przypisane jest przedsiębiorcom, rolą państwa jest wspierać możliwości i ułatwiać funkcjonowanie.
Temat konkurencyjności opartej na dobrych relacjach z partnerami poruszyła w swoim wystąpieniu Agnieszka Kurpińska – dyrektor handlowy JB Oxoplast. Przygotowana prezentacja przedstawiała aktualne założenia polityki handlowej, podkreślała rolę i zaangażowanie naszych specjalistów handlowców. Przedstawiony został cały zespół współpracujący z klientami oraz struktura działania. Dyrektor handlowa zapewniła partnerów, że ich potrzeby biznesowe są dla nas wyzwaniem, po które każdorazowo będziemy sięgać.
Jak sama ocenia spotkanie, pierwszy raz w roli dyrektora handlowego?
„Spotkanie oceniam bardzo pozytywnie, szczególnie miła i cenna jest w mojej ocenie otwartość klientów na zmiany, wzajemny dialog i rozumienie, że tylko wspólnie odpowiemy na wymagania rynku i znajdziemy sposób na sukces w biznesie czyli obopólną satysfakcję i trwałe relacje” – odpowiada.
Budowanie długoterminowych relacji z klientami, myślenie o kierunkach rozwoju to niewątpliwie podstawowe elementy budowania strategii, a o tym w swoim wykładzie mówił Generał dr Mieczysław Bieniek. Prelekcja pt. „Strategie wojskowe w biznesie” była wskazaniem ważnych kwestii, które gwarantują bezpieczeństwo i przyszłość, w tym oczywiście rozwojową. W skrócie: odpowiednia analiza, dobór narzędzi, odpowiedzialne nakreślenie kierunków, odpowiedni ludzie”.
Wieczór po sympozjum pozostawił okazję do kontynuacji poseminaryjnej dyskusji. Atrakcją wieczoru był koncert Patrycji Markowskiej.
Jak oceniali spotkanie klienci?
„Bardzo fajne i dobrze zorganizowane spotkanie – mówił z uśmiechem podczas przerwy kawowej Thilo Rost z My-chem Gmbh. Podoba mi się ciepła atmosfera wydarzenia, a jednocześnie prawdziwa dyscyplina realizacji kolejnych punktów programu” – dodał.
„Jestem tu pierwszy raz i nie mogę uwierzyć, że wszyscy tak dobrze się znają. Rozmawiają o naszym wspólnym biznesie szczerze, z zainteresowaniem słuchając siebie nawzajem. Cieszę się, że tu jestem, myślę że w przyszłym roku, odnajdę tu przyjaciół” – powiedziała Anna Kalisz, Specjalista ds. Zakupów z firmy Aaglob S.A.
Wieloletni goście spotkań czuli się „jak ryby w wodzie”, a ich każdorazowy udział w sympozjum stanowi jego najlepszą ocenę. „Zawsze bliżej klienta – mówi Marzena Tkacz, Specjalista ds. Marketingu w Departamencie Marketingu i Rozwoju, współorganizator seminarium – naszym wyjątkowym gościom tworzymy niezapomniane seminarium, które kształtuje pozytywny wizerunek firmy. Każdego roku stajemy przed wyzwaniem: czym zaskoczyć naszych kontrahentów, jak zapewnić ich, że nasze biznesy są wspólne. Ogromną satysfakcją dla mnie jest fakt, że wielu kontrahentów współpracuje z nami od wielu lat i na spotkania przyjeżdżają z radością”.
Spotkania odbywają się już od kilkunastu lat i stanowią ważny element realizowanej strategii handlowej w obszarze OXO. Grupa Azoty ZAK S.A. to od wielu lat lider w kraju i trzeci w Europie producent alkoholi OXO i plastyfikatorów. Rozwój obszaru OXO stanowi istotną część potencjału Grupy Azoty i wpisany jest w jej na lata 2013 – 2020.