Aktualności

Nowa Jednostka Badawcza w Grupie Azoty ZAK S.A.

04.12.2018
20181126-_DSC1837

W poniedziałek 26 listopada 2018 r. w Grupie Azoty ZAK S.A. dokonano oficjalnego otwarcia Laboratorium Badań Aplikacyjnych i Rozwojowych, które ma stanowić znaczące wzmocnienie potencjału badawczo-rozwojowego firmy. Całościowy koszt projektu opiewa na kwotę około 13 mln zł, z czego 2,8 mln zł kędzierzyńska spółka pozyskała drogą dofinansowania, udzielonego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Na rzecz działalności nowej jednostki badawczej zaadaptowano dwa budynki. W pierwszym odbywać się będzie przygotowywanie próbek – mieszanek tworzyw z plastyfikatorami, wytworzonych w kędzierzyńskiej Jednostce Biznesowej Oxoplast. Drugi obiekt przeznaczono na organizację laboratoriów, gdzie uzyskane próbki będą poddawane specjalistycznym badaniom. Na potrzeby Laboratorium Badań Aplikacyjnych i Rozwojowych zakupiono aparaturę i wyposażenie o wartości 8 mln zł oraz przeprowadzono szkolenia dla przyszłej kadry.

 

- Laboratorium Badań Aplikacyjnych i Rozwojowych daje nam możliwość odtworzenia w skali laboratoryjnej procesu produkcyjnego, stworzenia materiałów do badań i przeprowadzenia zaawansowanych testów. Dysponując tak bogatym zapleczem jesteśmy w stanie zaoferować klientom produkty dostosowane do ich potrzeb, można powiedzieć, że „szyte na miarę” – ocenia prezes zarządu Sławomir Lipkowski.

 

Nowa jednostka badawcza będzie realizować w głównej mierze zadania związane z rozwojem naszej produkcji OXO. Docelowo zatrudnienie w laboratorium znajdzie czternaście osób.