Blog

Pallmann wyciąga pomocną dłoń dla norweskiego giganta Protan

26.08.2015
Colorful Plastic Polymer Granules

Pallmann Group to niemiecka firma założona w 1903 roku specjalizująca się w dziedzinie zagospodarowania odpadów tworzyw sztucznych, firma jest również dostawcą systemów i rozwiązań dla takich branż jak: – chemia i farmacja – środki spożywcze i pokarmy dla zwierząt; nawozy; minerały; recykling zużytych opon; farby i lakiery; celuloza; przemysł energetyczny; chemia kosmetyczna; przemysł drzewny; recykling drewna i papieru.

Nowa inwestycja warta 1,2 mln € pozwoliła na zmodernizowanie technologii recyklingu PVC firmy Protan Group. Norweska firma Protan jest dostawcą kompletnych systemów pokryć dachowych dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta, zarówno w zakresie dachów eksponowanych jak i dachów balastowanych lub odwróconych. Ponadto firma dostarcza wysokiej jakości membrany stosowane w pomieszczeniach wilgotnych oraz do izolacji tarasów. Grupa Protan zajmuje się także systemami wentylacyjnymi, które są jednymi z najbardziej innowacyjnych systemów w Europie. Dostarcza systemy wentylacyjne dla kopalń i tuneli na całym świecie przy użyciu produktu Ventiflex. Współpracuje z wiodącymi dostawcami i architektami w krajach skandynawskich, Europie i Rosji. W zakresie produkcji Protan Group podsiada szeroką gamę tkanin technicznych, stosowanych na całym świecie do wykonywania pokryć hal namiotowych przeznaczonych na magazyny, hangary lotnicze, hal sportowych, namioty szpitalne, hale nad torami wyścigowymi itd.

 

Obecnie firma Protan działa zgodnie z aktualną wiedzą, dostosowaną do potrzeb recyklingu począwszy od rozdrabniania, aglomeracji i sproszkowania. „To był ciekawy zakup nowej technologii,” powiedział Tom Lillemoen, kierownik techniczny firmy Protan. To właśnie w swoich produktach do pokryć dachowych Protan wykorzystuje uzyskane recyklaty PVC.

 

W nowym zakładzie firmy Protan rozdrabnianie odbywa się za pomocą młyna firmy Pallmann typu PS 4-7,5. Przy produkcji i przetwarzaniu wszystkich rodzajów tworzyw sztucznych młyny odgrywają ogromną rolę w kwestii zagospodarowania odpadów produkcyjnych.  Aglomerację prowadzi się w Plastaglomeratorze PFV 250, który umożliwia nowatorskie możliwości przetworzenia  odpadów do postaci sypkiego aglomeratu, który cechuje się podobnymi wartościami jak granulat i może być zastosowany ponownie na produkcji. Zastosowanie pulweryzatora PolyGrinder PM 300 pozwala na sproszkowania przemiału z tworzyw sztucznych. Wszystkie zastosowane maszyny połączone są za pośrednictwem jednostek transportowych, silosów i urządzeń zbierających. Wszystkie komponenty zostały dostarczone prze Palmman Group.