Celem Centrum Aplikacji OXO i Polimerów jest kształtowanie i promowanie modelu efektywnej współpracy nauki i przemysłu, mającej na celu wdrożenie jej efektów oraz podnoszenie kompetencji przedsiębiorstw w zakresie wykorzystywania innowacji wspieranych przez polską naukę. Efektem ma być również popularyzacja badań i możliwości ich zastosowania w zakresie chemii specjalistycznej, w szczególności plastyfikatorów i polimerów oraz definiowanie kierunków prac badawczo-rozwojowych i innowacyjnych w zakresie aplikacji produktów z obszaru chemii specjalistycznej w wybranych obszarach biznesowych. Podmioty tworzące Centrum będą wspólnie poszukiwać środków finansowych na badania i rozwój produktów.
– Te ambitne cele wpisują się w strategię rozwoju i sposób myślenia o zakładach w Kędzierzynie jako firmie nowoczesnej i innowacyjnej – powiedział w podsumowaniu prezes Grupy Azoty ZAK S.A., Adam Leszkiewicz. – Stawiamy na wykorzystywanie polskiej myśli technologicznej, współpracę świata nauki z dużym przemysłem, zagospodarowywanie niszowych rynków poprzez oferowanie rozwiązań i aplikacji specjalistycznych – dodaje.
Powołane konsorcjum będzie stanowić platformę wymiany wiedzy i doświadczeń w celu aktywnego poszukiwania innowacyjności w sektorze chemii specjalistycznej poprzez badania i rozwój produktów oraz technologii o wysokiej wartości dodanej, a także poprzez rozpoznanie potrzeb klientów w zakresie produktowym, technologicznym i biznesowym.
Podpisanie umowy poprzedziło spotkanie na temat identyfikacji wspólnych projektów badawczych, w którym udział, poza członkami Centrum, wzięli przedstawiciele Rady Innowacyjności działającej przy Grupie Azoty ZAK S.A. oraz firmy PwC Polska.
Umowa o powołaniu Centrum Aplikacji OXO i Polimerów została podpisana przez firmy: Ergis SA, SILEKOL Sp. z o.o., Uniwersytet Śląski, Politechnikę Opolską, Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych i Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia”. Centrum ma formę otwartą i zaprasza zainteresowane podmioty naukowe i biznesowe do współpracy.