Aktualności

Świadectwo AEO uroczyście wręczone dla ZAK

14.10.2010
Świadectwo AEO

W dniu 06.10.2010 w Izbie Celnej w Opolu odbyła się uroczystość wręczenia  przedstawicielkom ZAK S.A. Świadectwa Upoważnionego Przedsiębiorcy AEO (Authorised Economic Operator). Prawo posługiwania się tym Świadectwem Spółka otrzymała 23.03.2009, przy czym formalnie zaczęła posługiwać się od dnia 06.04.2009r. ZAK S.A. to pierwsza firma na Opolszczyźnie,  która otrzymała to Świadectwo.

Czym jest AEO?

 

Upoważniony Przedsiębiorca AEO oznacza wiarygodnego partnera handlowego, uprawnionego do korzystania z ułatwień odnoszących się do kontroli celnej, dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony, jak również uproszczeń przewidzianych w ramach przepisów celnych. Jest to więc nie tylko atrybut wizerunkowy, ale przyciągający klientów, bo oznacza uproszczenie procedur handlowych.
Aby uzyskać wspomniany status, Spółka musi spełnić szereg wymogów w zakresie:
  • Odpowiedniego przestrzegania wymogów celnych,
  • Odpowiedniego systemu zarządzania ewidencjami handlowymi i ewidencjami transportowymi, co umożliwia właściwą kontrolę celną,
  • W razie potrzeby, udokumentowanej wypłacalności,
  • Odpowiednich standardów bezpieczeństwa i ochrony.
Świadectwo jest zarówno dla samej spółki jak i dla kontrahentów potwierdzeniem, że ZAK to wiarygodny podmiot gospodarczy dla administracji całej Unii Europejskiej, gwarantujący najwyższą, jakość w w/w obszarach.

 

Co nam daje AEO?

 

Świadectwo AEO jest uznawane we wszystkich państwach członkowskich UE i powoduje:
– łatwiejszy, w porównaniu do innych podmiotów, dostęp do uproszczeń celnych;
– mniejszą liczbę kontroli towarów i dokumentów;
– priorytetowe traktowanie w przypadku wytypowania do kontroli;
– że jest się posiadaczem identyfikatora bezpiecznego partnera handlowego.