Blog

Rynek PVC w 2015 roku – nowy branżowy gigant

04.08.2015
tech9255_węże PCV_fot JerzyKowalewski

Dzisiejsze czasy dla producentów poli(chlorku winylu) w Europie nie należą do najlepszych: m.in. przez utrzymywanie popytu na niskim poziomie i nadmiarem samego surowca.  Rynek Europejski PVC w 2015 roku niesie ze sobą rozmowy o konsolidacji i przejmowaniu zakładów. Powstaje dwukrotnie większy koncern INNOVYN z siedzibą w Londynie, jako wynik fuzji dwóch największych w Europie producentów PVC: Ineos ChlorVinyls i Solvay

Nowy koncern operował będzie w całym łańcuchu chloro – winylowym i posiadał instalacje w państwach Europy Zachodniej: Belgii, Francji, Niemczech, Włoszech, Norwegii, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Będzie dysponował dodatkowo siedmioma instalacjami wytwarzającymi monomery chlorku winylu i dziewięcioma zakładami specjalizującymi się w produkcji chloru. Nowy gigantyczny koncern, który oficjalnie swe funkcjonowanie rozpocząć ma na przełomie drugiego i trzeciego kwartału tego roku, powinien osiągać roczne przychody ze sprzedaży na poziomie ok. 3 mld euro, będzie w stanie wyprodukować rocznie 3,41 mln ton polichlorku winylu. W ciągu ostatniego roku można było zauważyć więcej takich przedsięwzięć na rynku PVC: Westlake nabył Vinnolit, a Mexichem przejął Vestolit. Transakcje takie mogą doprowadzić do zmian polityki cenowej w 2015 roku – pisze Platts.

 

Powodem zmniejszenia produkcji PVC w Europie jest obowiązujące nowe prawo UE, które zakazuje stosowania technologii ogniw rtęciowych w produkcji chloru po grudniu 2017 roku. Obecnie około jednej czwartej instalacji odpowiedzialnych za produkcję chloru, używa jeszcze takich ogniw.  Zastąpienie wcześniejszej technologii technologią membranową jest bardzo kosztowne. Póki co podjęła się tego BorsodChem i planuje zakończenie przebudowy instalacji do ustalonego terminu zmian. Producentów w Europie Środkowej czeka zamknięcie około 500 tys. t/rok zdolności produkcyjnych, a Europa Zachodnia może utracić trzykrotnie więcej zdolności produkcyjnych.

Tagi: PVC
Kategorie: